Kombinér natur og historie med en skøn sejltur på Roskilde Fjord ombord på Nationalparkens museumsbåd Skarven. Turen byder på smukke naturscenerier, mens en formidler fra nationalparken fortæller om fuglelivet og områdets historie. Med stop ved jollehavnen på Eskilsø er der mulighed for en guidet vandretur til den gamle klosterruin.
Sted: Jyllinge Lystbådehavn, Strandpromenaden 8, 4040 Jyllinge
Entré: Voksne 350 kr, Børn 100 kr
Bemærk: Medbring madpakke, godt fodtøj, og kikkert for en fuldendt oplevelse.
For dem, der foretrækker kreativ hygge indendørs, tilbyder Hobbykurser mulighed for at lære om filtning. Kurset lærer dig at forme uld til unikke figurer som græskar og æbler ved hjælp af særlige filtenåle. Alle deltagere, uanset niveau, kan være med, og der er mulighed for at købe en materialepakke på stedet.
Sted: Hobbykurser, Rådalsvej 15, 4040 Jyllinge
Entré: 285 kr
Tilmelding: Send en mail til hobbykurser@gmail.com for at sikre din plads.
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.