Filmvisning i Jyllinge: Oplev "The Remains of the Day

dato

Tag en rejse tilbage i tiden med visningen af "The Remains of the Day" i Laden, Jyllinge Sognegaard. Filmen, der finder sted i årene før Første Verdenskrig, giver et indblik i den engelske overklasses etikette og dilemmaer. Oplev Anthony Hopkins som den strikse butler James Stevens, der står over for udfordringer, da husholdersken Sally Kenton, spillet af Emma Thompson, træder ind i hans liv.

På torsdag den 21. maj 2026 kan du opleve en gribende filmvisning i Laden på Jyllinge Sognegaard. Filmen "The Remains of the Day" skildrer livet for butleren James Stevens, spillet af Anthony Hopkins, der er indbegrebet af den engelske etikette i perioden op til Første Verdenskrig.

Filmen tager en dramatisk drejning, da husholdersken Sally Kenton, portrætteret af Emma Thompson, bliver ansat. Samtidig afslører husets herre sine nazistiske tendenser, hvilket udfordrer James' evne til at opretholde sit polerede image.

Arrangementet er åbent for alle, der har interesse i historiske dramaer og stærke skuespilpræstationer. Det er en unik mulighed for at dykke ned i en tid præget af strikse normer og komplekse menneskelige relationer.

Praktisk information
Dato: Torsdag 21. maj 2026
Tid: Kl. 19:00
Sted: Laden, Jyllinge Sognegaard, Bygaden 23, 4040 Jyllinge
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut