Kold start, mild eftermiddag og en tør dag uden de store overraskelser. Vejret holder sig roligt, og det bliver en af de dage, hvor det mest handler om at få lidt varme på kroppen, før solen for alvor får fat.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Jyllinge og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Kvickly, Netto og Rema 1000.
Den kommende uge i Jyllinge er spækket med interessante begivenheder, fra dybdegående foredrag om kaffe til kreativ community tid med patchwork. Læs videre for detaljer om, hvad du kan opleve.
En personbil ført af en 78-årig mand fra Jyllinge kom klokken 08.05 over i den modsatte vognbane på Frederiksborgvej i Roskilde. Bilen ramte en modkørende bil, der blev ført af en 33-årig kvinde fra Karlslunde, og strejfede også en bus.
Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Jyllinge.
Der er anmeldt indbrud i en bolig på Ellenvej og en bolig på Lauravej i Jyllinge. Det fremgår ikke, om der er tale om villaer, lejligheder eller landejendomme.
Jyllinge byder denne weekend på en skøn blanding af kreativ fordybelse, kulturel berigelse og musikalsk opløftelse. Oplev pilesløjd på Spraglehøjgaard, morsomt generationsspil på Nordskolen og en beroligende koncert i Hellig Kors Kirke.
I Jyllinge koster et nyt internetabonnement i gennemsnit 340 kr. om måneden. På to minutter kan du se, hvad nyt internet koster for dig lige nu – og om der er penge at spare ved at skifte.
3 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Jyllinge. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Jyllinge.
Bygvej 6 er netop kommet til salg til hele 7.995.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Jyllinge.
Mandag aften kl. 20.20 begyndte anmeldelser at indløbe om uro i Jyllinge, særligt omkring Jyllingeparken og Jyllingecenteret. En større gruppe unge havde forsamlet sig og affyrede kanonslag og anden fyrværkeri, hvilket skabte utryghed i området.
Et målrettet tilsyn mod fyrværkeri blev udført kl. 16.10 i flere byer, herunder Jyllinge, som en del af en større indsats mod gener skabt af unge på knallerter. Tilsynet blev iværksat på baggrund af flere anmeldelser fra borgere, der har oplevet forstyrrelser.
Et færdselsuheld fandt sted på Møllevej i Jyllinge, Roskilde, kl. 16.27. En 69-årig kvinde fra Nordsjælland, der kørte i en personbil, blev blændet af den lave sol og ramte to kantpæle. Heldigvis skete der ingen personskade ved uheldet.