Skønne blomster med mange teknikker
Torsdag den 13. marts 2025 kl. 10.00 kan du deltage i et kursus, hvor du lærer at hækle blomster ved hjælp af forskellige teknikker. Du vil få mulighed for at mestre den magiske ring, farveskift og hækle mange typer masker som halve stangmasker, stangmasker, dobbeltstangmasker, fastmasker og kædemasker. Derudover vil du lære at integrere ståltråd i dit arbejde.
Kurset kræver, at du har en smule erfaring med hækling. Du kan medbringe dine egne blomsteropskrifter eller benytte de opskrifter, der tilbydes på kurset, såsom rose, cala, nellike, lavendel og bonderose.
Medbring bomuldsgarn 8/4 i forskellige farver, hæklenål størrelse 2½ eller 3, træpinde og lim. Der er også mulighed for at købe materialer på stedet.
Filt en skøn dame i uldFredag den 14. marts 2025 kl. 10.00 kan du lære at filte en skøn dame i uld. Kurset er åbent for alle, og der kræves ingen forudgående færdigheder. Du vil lære enkle teknikker til at forme ulden til hoved, arme, krop og kjole.
Du kan vælge at filte en juledame, efterårsdame, vinterdame eller en dame i dit fodboldholds farver. En materialepakke kan købes for 100 kr. eller du kan medbringe dine egne materialer.
Begge kurser har en begrænsning på maksimalt 4 deltagere, hvilket sikrer en intim atmosfære med plads til ro og fordybelse.
Praktisk information
Datoer: Torsdag 13. marts 2025 og fredag 14. marts 2025
Tidspunkt: Kl. 10.00
Sted: Hobbykurser, Rådalsvej 15, 4040 Jyllinge
Entré: 380 kr
Tilmelding: hobbykurser@gmail.com
Max deltagere: 4 pr. kursus
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her