Der er blevet begået indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Karavelvej i Jyllinge. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
Der er blevet begået indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Karavelvej i Jyllinge, Roskilde. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke tilgængelige.
Politiet modtog i weekenden flere henvendelser om musik til ulempe, herunder en anmeldelse fra Jyllinge fredag aften. Lørdag fortsatte anmeldelserne fra byer som Gørlev, Greve, Holbæk, Jyderup og Roskilde.
Politiet gennemførte en målrettet indsats mod ulovlig knallertkørsel i Trekroner og Jyllinge i Roskilde i tidsrummet kl. 12-20. Indsatsen blev iværksat efter flere anmeldelser om hasarderet kørsel.
En hændelse i Brohaven, Jyllinge, førte til anholdelse af en 54-årig kvinde fra Roskilde. Anmeldelsen, der kom kl. 20.24, beskrev en kvindelig bilist, der kørte usikkert på en genbrugsplads med åben dør og trailer bagpå. Kvindens kørsel var til gene for de andre på pladsen.
Jyllinge har for nyligt været udsat for både et indbrudsforsøg og et indbrud. På Jagtvej fandt et forsøg på indbrud sted i en villa, lejlighed eller landejendom. Samtidig blev der anmeldt et indbrud på Lystbådevej, også i en villa, lejlighed eller landejendom. Yderligere detaljer om hændelserne er endnu ikke tilgængelige.
En hændelse på Solsikkevej i Jyllinge, Roskilde, resulterede i en sigtelse for en 52-årig mand. Kl. 14.31 antændte manden sin hæk ved brug af en ukrudtsbrænder, hvilket førte til en brand.
En husejer på Lærkevej i Jyllinge blev kl. 07.19 kontaktet af to udenlandske mænd, der påstod at have en aftale om at lave en terrasse. Husejeren kendte imidlertid ikke til nogen sådan aftale og bad derfor de to mænd om at forlade hans matrikel. Mændene efterkom husejerens anmodning, hvorefter husejeren kontaktede politiet for at rapportere hændelsen.
Der har været indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom i Jyllinge. De berørte adresser inkluderer Kajakvej og Evertvej, begge beliggende i Jyllinge, Roskilde. Yderligere detaljer om indbruddene er endnu ikke tilgængelige.
Der har for nyligt været indbrud i flere ejendomme i Jyllinge, Roskilde. Indbruddene er sket på Smakkevej, Krydservej og Kajakvej. Det er endnu uklart, om der er en sammenhæng mellem indbruddene, eller om de er enkeltstående hændelser.
På denne side kan du som borger i Jyllinge og omegn løbende holde dig opdateret om aktuelle hændelser og informationer fra lokalområdet. Vi samler og formidler nyheder om udrykninger, døgnrapporter og politiets arbejde, så du får et overblik over, hvad der sker i nærområdet – både i dag og fremover. Her kan du blandt andet finde opdateringer om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor politi, ambulance eller helikopter har været involveret.
Oplysningerne på siden bygger på officielle kilder, herunder politirapporter og udmeldinger fra Midt- og Vestsjællands Politi samt beredskab og andre relevante myndigheder. Vi videreformidler også informationer fra døgnrapporten, som kan give indblik i politiets daglige arbejde og indsats i lokalområdet. Det kan for eksempel være oplysninger om mindre hændelser, trafikforhold, eller andre situationer, hvor alarm 112 har været aktiveret.
Formålet med siden er at give dig som borger et sagligt og opdateret billede af, hvad der rører sig i Jyllinge og omegn, uden at gå i detaljer med konkrete sager. Vi lægger vægt på at formidle informationerne på en neutral og sober måde, så du trygt kan holde dig orienteret om lokale forhold.
Siden opdateres løbende, så du altid kan finde de nyeste informationer om udrykninger, døgnrapporter og politiets arbejde i dit lokalområde.